tenis

Co kilka lat polscy kibice mają możliwość emocjonowania się tenisem na najwyższym światowym poziomie. W tym roku niezapomnianych emocji dostarczyła Iga Świątek, która była bezkonkurencyjna w turnieju French Open. Szkoły tenisa przeżywają oblężenie, a rodzice szukają dobrego sprzętu w przystępnych cenach. W brew pozorom rakiety do tenisa nie są najważniejszymi składowymi tej szlachetnej dyscypliny olimpijskiej. Bardzo dużo zależy od najmniejszego elementu jakim jest piłka.

Geneza powstania piłki tenisowej

Pierwsze przesłanki o grach przypominających współczesnego tenisa, można odnaleźć w starożytnych zapiskach z Rzymu. Pierwsza piłka, którą odbijano była wypełniona ziarnami fig. W średniowieczu protoplaści tenisistów do gry używali skórzanych rękawic i drewnianej piłki. Następne wersje piłek były zrobione ze skóry wypełnionej wełną. Niestety piłce tego typu ciężko było nadać dynamiczny tor lotu, dlatego na przestrzeni lat eksperymentowano z innymi wypełniaczami m.in. piaskiem i wapnem. Zbyt ciężkie piłki były bardzo kontuzjogenne. Dopiero w 1870 roku opatentowano piłki tenisowe przypominające te ówczesne, ponieważ po raz pierwszy wykonano je  z wulkanizowanej gumy. Kolejne lata przyniosły modyfikacje w postaci owiniętego wokół piłki materiału flanelowego. Dzisiejsze piłki tenisowe są wykonane z wulkanizowanego kauczuku, który pokrywa się tworzywem filcowym. Pierwsze piłki tenisowe miały kolor czarny lub biały. Charakterystyczne dla dzisiejszego tenisa piłki w kolorze żółtym, pojawiły się na kortach dopiero w 1972 roku.

Jakie są rodzaje piłek tenisowych

Prawidłowo wykonana piłka powinna charakteryzować się jednolitą bryłą. Przy kategoryzowaniu modeli piłek tenisowych bierze się pod uwagę ich rozmiar, wagę i parametry związane z dynamiką i nawierzchnią kortu. Najmłodsze dzieci zaczynają swoją przygodę z piłkami wykonanymi z gąbki lub niskociśnieniowymi, które są koloru czerwonego. Piłki o połowę wolniejsze od piłek dla dorosłych mają kolor pomarańczowy i są przeznaczone dla 8 latków. Dla 10 latków zaleca się piłki tenisowe niskociśnieniowe, ponieważ cechuje je słabsza rotacja i dynamika. Takie piłki przeważnie są koloru zielonego. Dla starszych juniorów i średniozaawansowanych graczy zaprojektowano piłki bezciśnieniowe, które mają grubsze otuliny i nie są wypełnione sprężonym gazem. Dzięki temu piłka po uderzeniu sprawia wrażenie mniej dynamicznej. Piłki tenisowe ciśnieniowe są dedykowane dla zaawansowanych graczy, którzy potrafią użyć dużo siły podczas serwisu. Produkcja piłek profesjonalnych polega na klejeniu materiałów przy użyciu gazu, którego ciśnienie ma wartość 6 atmosfer.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here