Akupunktura na odchudzanie – czy działa?

Mleko – niby taki prosty i zupełnie zwyczajny produkt, a jednak ma ogromną moc, skoro w ostatnim czasie udało mu się wywołać wiele burzliwych i gorących dyskusji. Niektórzy twierdzą, że w ogóle nie powinno się go spożywać, bo skoro nie robią tego zwierzęta, do których grupy też należymy, po prostu nie leży to w naszej naturze. Ale skoro mleko pite jest od zarania dziejów i kilkanaście lat temu stanowiło podstawę diety wszystkich młodych osób i uważano nawet, że bez niego dzieci nie mogą rosnąć i się rozwijać, pozostała cześć społeczeństwa pozostaje mu wierna i dalej regularnie je pije. O skutkach zdrowotnych nie będziemy się jednak za bardzo rozwijać, a skupimy się na znacznie ciekawszym temacie, czyli na wpływie picia mleka na proces odchudzania. Czy rzeczywiście spożycie większej ilości produktów nabiałowych może skutkować wzrostem wagi bądź problemami metabolicznymi? Na pewno nie należy w takich kwestiach mierzyć wszystkich jedną miarą. Ludzie są inni i różne są ich organizmy, dlatego mleko a odchudzanie to temat, który wymaga głębszego omówienia i dokładnej analizy.

Niektórzy potrafią tak bardzo rzucić się w szalony wir odchudzania, że zapominają o wszystkich swoich dotychczasowych nawykach żywieniowych i zmieniają je nagle o sto osiemdziesiąt stopni. Bazują oczywiście na informacjach odnalezionych w sieci lub wyczytanych z kolorowych magazynów. Jeśli z którychś z tych źródeł dowiedzą się, że gluten może im szkodzić, automatycznie odstawiają od siebie wszystkie zawierające go artykuły. Rezygnują z ukochanego pieczywa i od tej pory na śniadanie zawsze spożywają jajecznicę, która ledwo przechodzi im przez gardło, zastępując również makaron i kasze wyrobami bezglutenowymi. A takie produkty kosztują masę pieniędzy. Producenci żywności zarabiają na modzie na doszukiwanie się nietolerancji i alergii pokarmowych, które oczywiście występują, ale jakimś dziwnym trafem dawniej nie były aż tak często diagnozowane. Oczywiście dzisiejsze produkty spożywcze są znacznie mocniej przetworzone, dlatego nieco inaczej wpływają na ludzki organizm, ale mimo wszystko nie należy specjalnie doszukiwać się u siebie nietolerancji. Mając co do tego jakiekolwiek wątpliwości, wystarczy je sprawdzić, wykonując sobie testy alergiczne. Tylko wtedy człowiek może sam sobie powiedzieć, czy rzeczywiście zmaga się z nietolerancją na pewne składniki, czy po prostu wytworzył ją sobie w swojej wyobraźni.

Odbiegliśmy jednak nieco od tematu, a przecież mieliśmy się skupić na samym nabiale, a dokładniej na mleku, a nie na glutenie czy innych nietolerancjach pokarmowych bądź alergiach. Mleko a odchudzanie – czy ten biały tradycyjny i kojarzący się z dzieciństwem napój rzeczywiście może przeszkadzać w utracie kilogramów i zbędnego tłuszczyku? To zależy. Zależy od tego, czy spożywająca mleko osoba dobrze toleruje znajdujące się w nim składniki. Jednym z tych, który najczęściej wywołuje uczulenia, jest cukier mlekowy. Organizmy osób dorosłych dość często też nie radzą sobie z dobrym trawieniem laktozy, bo brakuje w nich tego hormonu, który odpowiada za proces przetwarzania tego składnika. Nie każdy musi mieć jednak właśnie ten problem, a nie trzeba nawet wykonywać specjalnych testów alergicznych, by go zdiagnozować. Wystarczy przez kilka dni poobserwować swój organizm. Dalej spożywać mleko i inne artykuły nabiałowe, patrząc jednak na to, jak się na nie reaguje. Objawy wywoływane przez nietolerancję na laktozę mogą jednak wystąpić dopiero po kilku czy kilkunastu godzinach od spożycia mlecznego wyrobu. Najczęściej są one związane z bólami brzucha, wzdęciami, biegunkami, wymiotami i uczuciem mdłości.

Jeśli jednak ktoś nie dostrzega u siebie żadnych niepokojących objawów tuż po spożyciu mleka czy innych wyrobów nabiałowych, dalej może śmiało po nie sięgać i traktować je przy tym jako świetne źródło białka. A jak wiadomo, białko na diecie odchudzającej jest nieocenionym i bardzo wartościowym składnikiem. Na długo zapewnia uczucie pełności w żołądku, a dodatkowo wspiera budowę mięśni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here