Kim jest trener personalny i jak wygląda jego praca

Budowanie wymarzonej sylwetki wymaga regularnej pracy pod okiem wykwalifikowanego trenera personalnego. Jaki jest zakres obowiązków trenera oraz w czym konkretnie może pomóc swoim podopiecznym?

Trener personalny – charakterystyka zawodu

Zapotrzebowanie na usługi trenerów personalnych rośnie z dnia na dzień, dlatego na rynku pojawia się coraz więcej osób nazywających siebie trenerami. Prawo nie reguluje w żaden sposób tego zawodu, dlatego trenerem personalnym może stać się każdy. Łatwiej zostać nim jednak po ukończeniu kursów i uzyskaniu udokumentowanych kompetencji. Na specjalistycznych kursach przyszli trenerzy dowiadują się, jak bezpiecznie pracować z drugim człowiekiem, w jaki sposób motywować go do ćwiczeń, a także, na podstawie jakich danych dobierać dla niego odpowiednie ćwiczenia oraz dietę.

Gdzie może pracować trener personalny?

Trener personalny z odpowiednimi kwalifikacjami może podjąć pracę w klubie fitness, na basenie, siłowni bądź rozpocząć własną działalność. Praca trenera wymaga nie tylko wiedzy na temat danego sportu. To umiejętności z zakresu anatomii, dietetyki, aktywności fizycznej oraz relacji międzyludzkich. Dobry trener personalny to osoba cierpliwa, konsekwentna i sympatyczna – taka, do której chce się przychodzić na ćwiczenia.

Zakres pracy trenera personalnego

W ramach swojej pracy trener personalny wykonuje zadania, takie jak:

  • układanie planu treningowego i zakresu ćwiczeń dopasowanego do indywidualnego zapotrzebowania trenującego,
  • nauka i kontrola prawidłowego wykonywania ćwiczeń,
  • doradztwo pod względem dietetyki i suplementacji,
  • motywowanie podopiecznych,
  • budowanie relacji interpersonalnych z osobami trenującymi.

Zawód trenera personalnego najczęściej wiąże pasję z pracą. Trudno być inspirującym trenerem, bez sportowej sylwetki i zamiłowania do konkretnej dyscypliny sportu.

Jak zostać trenerem personalnym?

Trenerem personalnym może zostać każdy, jednak wykwalifikowany, profesjonalny i dobry trener powinien:

  1. Ukończyć kurs trenera personalnego lub zdobyć wykształcenie bądź odbyć studia podyplomowe w kierunku konkretnej dyscypliny sportowej.
  2. Posiadać umiejętności miękkie (słuchanie, motywowanie do działania).
  3. Wykazywać się określonymi cechami charakteru, takimi jak cierpliwość, empatia czy kreatywność.
  4. Dawać przykład podopiecznym poprzez własne zdrowe odżywianie i regularne treningi.
  5. Nieustannie poszerzać swoją wiedzę teoretyczną i praktyczną, analizować badania dotyczące odżywiania, suplementacji czy strategii prowadzenia treningów, brać udział w szkoleniach i konferencjach.

Choć zawód nie jest regulowany przez prawo od 2010 roku, to ośrodki szkoleniowe trenerów sportowych czasem wymagają, by kursant:

  • miał ukończone 18 lat,
  • nie był karany,
  • posiadał przynajmniej średnie wykształcenie.

Te wymagania zazwyczaj dotyczą trenerów sportu, a nie szkolenia trenerów personalnych.

Indywidualny trener personalny

Trener może prowadzić grupowe zajęcia zorganizowane lub trenować konkretną osobę indywidualnie. Może pomóc jej w utracie wagi,  zbudowaniu masy mięśniowej, wyrzeźbieniu sylwetki lub poprawie kondycji fizycznej czy sprawności ruchowej. Trener personalny może współpracować zarówno z młodymi osobami, jak i tymi, którzy przebywają na emeryturze. Doradzi w kwestii codziennej aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania, a nawet psychologicznego podejścia do sportu – nie tylko na sali treningowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here