Jaki sprzęt warto posiadać, aby zacząć trenować w domu jogę

Joga to bardzo popularny sposób na aktywność ruchową oraz zwiększenie sprawności naszego organizmu i kontroli nad nim. Zajęcia z jogi oferuje coraz więcej klubów fitness i innych, podobnych miejsc. Popularność zyskują też wszelkie poradniki, czy kanały na YouTube, gdzie można nauczyć się ćwiczyć online. Skąd jednak tak naprawdę popularność jogi, o co chodzi w tego typu ćwiczeniach i czego potrzebujesz, aby rozpocząć trening w domowym zaciszu?

Czym jest joga?

Bardzo trudno opisać w jednym lub dwóch zdaniach, czym tak naprawdę jest joga. Mamy tutaj bowiem do czynienia ze specyficznym połączeniem kultury fizycznej, samodoskonalenia, filozofii, a nawet religii. Istnieje wiele znaczeń samego słowa „joga”. Joga może być drogą do samodoskonalenia i osiągnięcia założonego sobie celu, zjednoczeniem naszego ciała i myśli z Bogiem, a także ujarzmieniem swojego ciała i umysłu. Bez wątpienia jogę można uznać za jeden z pierwszych znanych ludzkości systemów pracy nad sobą i samodoskonalenia – pierwsze jej ślady można odnaleźć w pozostałościach cywilizacji z okresu 5 tys. lat p.n.e. Ze względu na cel osiągnięcia jedności i zgodności ze swoim organizmem, a także wyższym bytem, czy naturą, joga zaczęła przenikać też do różnych religii – np. hinduizmu. Cały czas joga związana była więc z krajami Dalekiego Wschodu. Filozofia ta dotarła szerzej do Europy w XX wieku. W ostatnich latach bardzo modne stało się dbanie o swój umysł oraz ciało, samodoskonalenie się pod każdym względem, rozwój osobisty i poszukiwanie siebie także poprzez wysiłek fizyczny. W potrzeby te, oczywiście w odpowiednich proporcjach i różnych systemach oraz sposobach jej pojmowania, doskonale wpisuje się właśnie joga, która nie jest już dla nas niczym obcym. Pomijając jej duchowy aspekt, jej nieodzownym elementem są ćwiczenia fizyczne. Jeśli chcesz głębiej zapoznać się z tematem i zainteresować się jogą, aby rozpocząć ćwiczenia we własnym domu, powinieneś zaopatrzyć się odpowiedni sprzęt do jogi.

Maty do jogi

Podstawą do treningu jogi jest mata do jogi. Przydaje się ona do wielu rodzajów domowych treningów, także do jogi, niezależnie od tego, jaką filozofią się kierujesz. Ćwiczenia na podłodze w domu są pod wieloma względami po prostu niepraktyczne i niewygodne. Takie podłoże może być dla Ciebie zbyt twarde. Nie unikniesz też ślizgania się na ziemi z powodu wilgoci spowodowanej potem powstałym w wyniku wysiłku fizycznego. Mata zapewni Ci więc odpowiednie i komfortowe podłoże do ćwiczeń. Unikniesz dzięki niej otarć kolan oraz łokci. Twoje stopy i dłonie nie będą się ślizgać, dzięki czemu wykonywanie każdego ćwiczenia będzie po prostu wygodniejsze, a Twoja praca nad sobą efektywniejsza. Dobrej jakości, odpowiednio dobrana mata wchłonie też zbyt duże ilości potu, dodatkowo poprawiając komfort ćwiczeń podczas intensywnej sesji. Dostępne są maty wykonane z różnych materiałów, posiadające różne właściwości, dzięki czemu możesz łatwo wybrać taki model, jaki najlepiej sprawdzi się w Twoich ćwiczeniach. Możesz wybrać również pokrowiec na matę, który pozwoli Ci ją wygodnie przechowywać i transportować ją. Swoje ćwiczenia będziesz mógł kontynuować nawet podczas wakacyjnego wyjazdu.

Paski do jogi

Do poszczególnych pozycji w jodze przydadzą Ci się specjalnie dedykowane do ćwiczeń paski. Pozwolą Ci one w odpowiedni sposób rozciągnąć konkretne partie Twoich mięśni. Skorzystają na tym chociażby mięśnie Twojego brzucha oraz nóg. Niektórzy próbują zastąpić je domowymi sposobami, lecz żadna linka, czy pasek od spodni nie mają cech pozwalających na bezpieczne wykonywanie ćwiczeń – pasek do jogi musi być bowiem elastyczny, a także wytrzymały.

Kostki do jogi

Ćwiczenie jogi w domu na każdym stopniu zaawansowania, a w szczególności, gdy jesteś dopiero początkującym joginem, będzie znacznie łatwiejsze, gdy zastosujesz kostki do jogi. Będą one dla Ciebie podporą, ułatwią wykonywanie niektórych ćwiczeń, a nawet zabezpieczą przed kontuzjami. Dzięki nim łatwiej przejdziesz przez wszystkie trudności i stopniowo nauczysz się coraz bardziej skomplikowanych ćwiczeń, rozwijając swoje ciało.

Koła do jogi

Jeszcze jednym akcesorium, którego być może nie znałeś, a które okaże się bardzo przydatne, w szczególności, gdy zaznajomisz się już nieco bardziej z ćwiczeniami i będziesz mieć za sobą najbardziej początkujący poziom, będą koła do jogi. Najczęściej używa się ich do ćwiczeń wzmacniająco-rozciągających. Pomogą Ci one odprężyć plecy, otworzyć klatkę piersiową, zredukować napięcie mięśniowe i poprawić zręczność.

Joga może być nie tylko zwykłymi ćwiczeniami ruchowymi, ale stylem życia, systemem, którym się w nim kierujemy oraz sposobem na lepsze poznawanie samego siebie. Szkół jogi oraz rodzajów ćwiczeń i filozofii wykorzystujących w swoich praktykach jogę jest mnóstwo – to, po co sięgniesz, jest zależne wyłącznie od Ciebie. Praktyczny wymiar jogi to jednak przede wszystkim ćwiczenia fizyczne, które musisz poprawnie wykonywać. Znacznie ułatwią Ci to akcesoria dedykowane do jogi, jakie znajdziesz w TrainingShowroom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here