octopush
fot. wikipedia.org

W większości, kiedy słyszymy o hokeju mamy na myśli hokej na lodzie. Turniej hokeja to jedno z wielu oczywistych skojarzeń. Jak się jednak okazuje hokej to nie tylko NHL. A w dodatku wcale nie trzeba rozgrywać hokeja na lodzie. Czy wy także uczyliście się zasad gry w hokeja w szkole na zajęciach wychowania fizycznego, kiedy zamiast krążka z kauczuku dostawaliście piłeczkę? A co jeśli powiemy Wam, że w hokeja da się grać pod wodą? 

Historia dyscypliny octopush 

Hokej podwodny zapoczątkowany w latach 50., a dokładniej w 1954 roku, jako zimowe ćwiczenie dla płetwonurków, pomagające utrzymać formę poza sezonem. Był on głównie rozrywką angielskich klubów nurkowych. Władze klubu angielskiego Southsea wymyślili hokej pod wodą, by uatrakcyjnić treningi grą zespołową. Rolę szefa nowego klubu nurków w Southsea pełnił wówczas Alan Blake. Można więc powiedzieć, że octopush został wymyślony w Anglii. Początkowo miał on mniejszą liczbę zawodników. W listopadzie 1954 r. pismo klubowe “Neptun” po raz pierwszy wspomniał o utworzeniu nowej dyscypliny sportowej octopush. 

Zasady podwodnego hokeja

Należy napisać, że współcześnie octopush wygląda bardzo podobnie do tradycyjnych rozgrywek. W meczu biorą udział dwie drużyny po dziesięć osób. W 25-metrowym basenie o głębokości między 2 a 4 może być jednak tylko na raz sześciu zawodników. Wszyscy pozostali są rezerwowymi. Tak jak w przypadku innych dyscyplin gracze rezerwowi mogą zastąpić w każdej chwili grających zawodników. Drużyny mają za zadanie wbić ciężki krążek (ważący ponad kilogram) w bramkę przeciwnika. Gra oczywiście odbywa się pod wodą z przerwą na nabranie powietrza na powierzchni. Mecz podzielony jest na dwie połowy. Każda połowa trwa 15 min. W jej trakcie jest zaplanowana 3-minutową przerwą. W przypadku kiedy mecz jest nierozstrzygnięty i kończy się remisem następuje 10-minutowa dogrywka. Jeśli w trakcie dogrywki nie wyłoni się zwycięskiej drużyny, gra się do pierwszej bramki, zwanej nagłą śmiercią. Również w octopush są rzuty karne. 

Wyposażenie zawodników hokeja pod wodą

Jako że turnieje hokeja pod wodą odbywają się na basenie, zawodnicy muszą być wyposażeni w specjalne atrybuty. Wśród nich można wymienić maski i rurki do nurkowania, a także płetwy. Obowiązkowe dla zawodników są ochraniacze na twarz i tzw. popychacz, czyli  35-centymetrowy kij. Ich wiodąca ręka powinna mieć rękawicę. Dodatkiem jest czepek, taki jak do piłki wodnej. Drużyny grają z wykorzystaniem specjalnego krążka do hokeja, który waży 1.5 kilograma. Krążek do octopush wykonany jest z ołowiu i pokryty jest warstwą tworzywa sztucznego. 

Gdzie octopush jest popularny? 

W 2016 roku zorganizowano XIX Mistrzostwach Świata w Hokeju Podwodnym, które miały miejsce w Republice Południowej Afryki. Wzięło w nich udział 17 drużyn z różnych krajów świata. To znacznie więcej niż w pierwszych miestrzostwach świata w octopush, które odbyły się w 1980 roku w kanadyjskim Vancouver, kiedy to wystąpiło 5 zespołów – z Kanady, USA, Australii, Wielkiej Brytanii i Holandii. Na tę chwilę najwięcej drużyn hokeja podwodnego gra w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Nowej Zelandii, Południowej Afryce, USA, Holandii, Francji, Australii, a także i w Polsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here