Dlaczego warto trenować na siłowni?

0
2345

Chodzenie na siłownię niesie ze sobą wiele korzyści. Wie to praktycznie każdy z nas i jest to fakt niezaprzeczalny. Można usłyszeć o tym także we wszystkich źródłach medialnych, gdzie informacje prawdziwe mieszają się z tymi nieprawdziwymi. Nadeszły czasy, w których dbałość o wizerunek wizualny jest wyjątkowo ceniona, a wielu jest zdania, że może nawet nad wyraz propagowana. Temat ten jest dość kontrowersyjny i obszerny. W poniższym artykule przedstawimy korzystny wpływ aktywności fizycznej na zdrowie człowieka.

O czym należy pamiętać

Wiele osób wzbrania się przed pierwszym pójściem na siłownię, ponieważ dalej wierzy w stereotyp, że to miejsce tylko dla sportowców lub dla osób o idealnie proporcjonalnym ciele. Nic bardziej mylnego. Siłownia stała się bardzo powszechna i można w niej spotkać ludzi w każdym wieku, płci i wykształceniem zawodowym. Ponadto każdy z nich, jest na innym, właściwym dla siebie etapie rozwoju kondycji i budowy sylwetki. Nie jest to żaden powód do wstydu, a wręcz przeciwnie. Fakt, że chcesz zadbać o swoją duszę i ciało jest niezwykle wartościowy.  Ostatnio w większych miastach coraz częściej widoczne są siłownie stworzone z myślą o osobach starszych. Charakteryzują się sprzętem dostosowanym do osobistych możliwości seniora.

Zdrowie dla ducha

Niektórzy nie dostrzegają tego typu korzyści, a przynajmniej nie uznają jej za priorytet. Istnieje natomiast taka grupa ludzi, dla których zdrowie psychiczne jest główną motywacją do chodzenia na siłownię. Wysiłek pozwala bowiem rozładować stres, spowodowany szybkim, najczęściej miejskim stylem życia. Redukcja stresu z kolei obniża prawdopodobieństwo zachorowania na choroby cywilizacyjne, jakimi są nałogi, choroby sercowe czy przewlekłe choroby oddechowe. Branie udziału w treningach, szczególnie tych grupowych, może ponadto dostarczyć mnóstwo zabawy i być doskonałą okazją do poznania nowych ludzi, których łączy wspólna pasja. Kolejnym atutem aktywności fizycznej jest fakt, że wzrasta wewnętrzny poziom satysfakcji osoby ćwiczącej, a co za tym idzie, bardzo cenna pewność siebie. Regularna aktywność fizyczna wzmaga także wydzielanie endorfin, naturalnych hormonów szczęścia, które poprawiają ogólne samopoczucie i dodają energii.

Zdrowie fizyczne

Pozytywny wpływ ruchu na organizm człowieka jest tak duży, że powinien objąć cały odrębny artykuł. Uczęszczanie na siłownie stabilizuje przede wszystkim poziom złego cholesterolu we krwi i nadmiar zbędnych kilogramów. Znacznie opóźnia to proces powstawania chorób cywilizacyjnych, do których należy między innymi miażdżyca, przewlekłe choroby serca i choroby układu oddechowego. Częste treningi odbierają ponadto chęć korzystania z chorobotwórczych używek. Wzmacnia się wówczas odporność organizmu, siła mechaniczna mięśni oraz elastyczność stawów i kości. To tylko niektóre z korzyści, jakie przynosi regularny trening.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here