SportGURU – sklepy stacjonarne i online dla biegaczy i triathlonistów, serwis online z recenzje sprzętu, największy wybór butów biegowych, odzieży biegowej, sprzętu triathlonowego, rowerów, treningi dla biegaczy i triathlonistów

BIEGANIE | TRIATHLON | ROWERY

Dlaczego warto często zmieniać buty biegowe?

buty biegowe zmiana hoka one one amortyzacja sport guru winter snow

 

Każdy z naszego teamu Sport Guru ma doświadczenie biegowe – większe bądź mniejsze 🙂 Niektórzy biegają ultra, inni wolą miejskie starty, a reszta kojarzy bieganie z uzupełnieniem swojego programowania treningowego. Ostatnio połączył nas jeden temat, mianowicie testy butów HOKA.

Bez względu na staż biegowy każdy z nas był mega zdziwiony jak dobrze współpracują z nogą testowane buty i jak wpływają na jakość biegu. Po wspólnej wymianie zdań i wielu argumentach za i przeciw w naszej rozmowie pojawił się jeden wątek. Kluczem do omijania kontuzji w treningach jest regularna wymiana butów. Postaram się przybliżyć temat, który na dobrą sprawę wydaje się być prosty, ale tylko na pozór 🙂

buty biegowe zmiana hoka one one amortyzacja sport guru winter snow

1. Wyrównanie potencjalnej nierównowagi

 Jeśli zmuszasz swój organizm do pracy w tych samych butach przez cały czas i nie są one dobrze dobrane do Twojej stopy (często tak jest), rzutuje to na nierównowagę mięśniową, co w konsekwencji przerodzi się w problemy związane z kontuzjami.

Nasze ciało jest stworzone do jednej czynności – adaptacji środowiska i odpowiadania na stres na który je wystawiamy. Dla biegacza znaczy to tyle, że przyzwyczajamy ciało do sytuacji stresowych związanych z bieganiem, tworząc je silniejszym. Ale… ze względu na cechę biegania jaką jest powtarzalność, możemy przeciążyć nasze ciało w szczególności kiedy zwiększamy intensywność treningową.

buty biegowe zmiana hoka one one amortyzacja sport guru winter snow
Każdy krok działa tak samo na nasze ciało jak poprzedni. Źle dobrane buty do biegania mogą powodować stres dla Twojego ciała. Poprzez noszenie różnego rodzaju butów każdego dnia możemy uniknąć przeciążenia mięśni, ścięgien, kości oraz więzadeł przy jednoczesnym wzmocnieniu innych.

2. Powrót do “formy”

 Niektóre z butów ze względu na Swój system amortyzacyjny potrzebują ok. 24 godzin, aby wrócić do swojej formy pierwotnej, chroniącej stopę przed kontuzją. Czas potrzebny na rekonstrukcję “poduszki” buta rzutuje na jakość kolejnych biegów, zminimalizowanie kontuzjogenności oraz wydłuża żywotność butów. Zadbaj o to w szczególności kiedy dużo biegasz – może przydałaby się druga para, szczególnie w sezonie przygotowawczym?

buty biegowe zmiana hoka one one amortyzacja sport guru winter snow

3. Osiągane wyniki

Jak wiemy różne buty są przeznaczone do różnych rodzajów tras. Jako team Sport Guru uwielbiamy minimalistycznie projekty – niestety w stosunku do butów można odczuć na własnej skórze, że wystarczy dłuższy dystans, aby stopy odmówiły posłuszeństwa w butach nie posiadających żadnych systemów wsparcia nogi biegacza. Nie można oczywiście skreślać butów z relatywnie cieńszą podeszwą  – są one rewelacyjne na krótkie treningi, gdzie skupiamy się na kontakcie z podłożem i warto dawać od czasu inny bodzieć naszemu organizmowi.

Buty bardziej rozbudowanym systemem amortyzacji, chociażby HOKA sprawiają, że długie dystanse nie są bolesnym doświadczeniem, a dzieje się to przez redukcję siły uderzenia o ziemię. Czy grubsza podeszwa wpływa na szybkość biegu w przypadku takich legendarnych modeli jak chociażby Clifton? Zdecydowanie nie. Aby dowiedzieć się więcej, polecamy przeczytać poniższy artykuł w języku angielskim, gdzie jest szerzej opisane to zagadnienie -> KLIK!

buty biegowe zmiana hoka one one amortyzacja sport guru winter snow

4. Bo bieganie to zabawa!

 Prawdopodobnie nie jest to najlepszy powód, ale kto z nas nie kocha swoich butów biegowych 🙂 Ich kolory, łączenie z całością stroju biegowego… niektóre z nich dają prawdziwego pozytywnego kopa kiedy patrzy się na nie w trakcie biegania i sprawiają, że nie jest to kolejny, nudny dzień treningowy.

buty biegowe zmiana hoka one one amortyzacja sport guru winter snow

5. Wyłącznie bieganie

Nie da się tego ukryć, że decydując się na zakup dwóch par butów podwajamy koszta… Chyba, że trafisz okazję taką jak 50% na Brooks i zaoszczędzisz 🙂 Tak czy inaczej decydując się teraz na dwie pary, nie wydajesz kasy w przyszłości – proste 🙂

Dlatego! Jeśli chcesz wydłużyć żywotność jednej lub dwóch par swoich butów używaj ich wyłącznie do biegania! Już samo chodzenie, a co dopiero innego rodzaj treningi modyfikują kształt buta i oczywiście wpływają na szybkość ich eksploatacji.

buty biegowe zmiana hoka one one amortyzacja sport guru winter snow

No i jak? Bogatsi w wiedzę? W takim razie zapraszamy was do naszego sklepu gdzie dobierzemy razem odpowiednie buty i z chęcią pogadamy o ich zastosowaniu przy kawie 🙂

Komentarze

Autor