Jak naprawić podstawowe usterki rowerowe?

Części rowerowe mają to do siebie, że się psują. Cóż jak to mówią, awaria nie wybiera, dlatego zawsze należy być przygotowanym. Oczywiście wybierając podzespoły wysokiej jakości mamy pewność, że posłużą nam dłużej, jednak zawsze coś może się zepsuć. Dlatego w dzisiejszym poradniku podpowiemy Wam, jak naprawić podstawowe usterki rowerowe.

Przebita dętka – jak ją naprawić?

W zestawieniu najczęstszych usterek rowerowych, które zdarzają się w najmniej odpowiednim momencie niewątpliwie wygrałaby przebita dętka. Choć bądźmy szczerzy nie jest to żadne chlubne zwycięstwo. Niestety awaria tych części do roweru jest naprawdę bardzo częsta. Wystarczy tylko chwila naszej nieuwagi by do niej doszło. Na szczęście „to nie koniec świata” i możemy samodzielnie naprawić dętkę. Tutaj macie dwie możliwości, przy czym jedna jest tymczasowa. Jeżeli nie macie przy sobie odpowiedniego sprzętu to pozostaje wam naprawa tymczasowa, czyli załatanie przebitej dętki np. trawą, możecie również użyć łatek. Z kolei jeżeli macie przy sobie podstawowy zestaw kluczy imbusowych to warto zdecydować się na naprawę, tym bardziej, że nie jest ona trudna. Na samym początku oczywiście musimy odkręcić koło, w przypadku tylnego koła koniecznie pamiętajcie o delikatnym odciągnięciu przerzutki do tyłu, co pozwoli na poluzowanie łańcucha. Następnym krokiem jest już ściągnięcie opony i zmiana dętki. To naprawdę bardzo łatwe. Tutaj mamy dla Was radę, zawsze zabierajcie ze sobą zapasową dętkę i podręczny zestaw narzędzi.

Urwany łańcuch przestaje być problemem

Czasami dochodzi również do urwania łańcucha. Wbrew pozorom usterki tych części do roweru nie zdarzają się tylko w przypadku dłuższych tras. Niestety bez łańcucha daleko nie zajedziemy, a właściwie to w ogóle nie pojedziemy. Możemy ewentualnie prowadzić rower, ale nie jest to ani wygodne, ani też sensowne. Zdecydowanie lepiej pamiętać o odpowiednim wyposażeniu, dzięki temu uda nam się naprawić takową usterkę. Tutaj bardzo przydatny będzie skuwacz do łańcucha, dzięki niemu skrócimy go. Oczywiście nie obędzie się także bez spinki, zatem po skróceniu łańcucha konieczne jest złączenie jego ogniw. Łańcuch warto jeszcze delikatnie wygiąć w jedną i drugą stronę, dzięki temu nie będzie on się zacinał w trakcie jazdy.

Poluzowanie linki w hamulcach – mała, a niebezpieczna usterka

O tym, jak ważne są hamulce dla bezpieczeństwa wie każdy. Dlatego, gdy dochodzi do ich awarii absolutnie nie należy ryzykować i konieczne jest dokładne przyjrzenie się problemowi. Tutaj musicie wiedzieć, że wbrew pozorom awaria hamulców często wiąże się z poluzowaniem linki. Choć wydaje się to być małym problemem to niestety taka usterka jest bardzo niebezpieczna. Jest też dobra wiadomość, a mianowicie, takową usterkę można łatwo naprawić i zajmuje to tylko chwilę. Zatem pamiętajcie o odpowiednich narzędziach. W tym przypadku ponownie przydadzą się klucze imbusowe. Naciągamy linkę i zapominamy o awarii.

Szprychy – nie musisz bać się awarii

Szprychy są tanie i niestety czasami mają tendencję do pękania. Ale i z tym problemem możesz sobie poradzić. Otóż koniecznie pamiętaj, aby mieć zapasowe szprychy przy sobie. Sama wymiana jest banalnie prosta. Pamiętaj, aby sposób zaplatania doskonale pasował. Na samym końcu przyda ci się centrownica. Pamiętajcie też o nyplach. Zatem jeżeli koło odbija się w lewą stronę to w tym miejscu musicie dokręcić nypel. Jest on poprowadzony do piasty od strony kaset. Duże znaczenie ma również samo dokręcanie nypli, które należy wykonywać stopniowo, po około 1/4 obrotu.

A co ze złamaną kierownicą?

Wypadki chodzą po ludziach, a najczęściej po rowerzystach. Wystarczy tylko upadek i może dojść do złamania kierownicy. Niestety ten problem uniemożliwia dalszą jazdę. Na szczęście możecie dokonać drobnych napraw, dzięki którym uda wam się dojechać do serwisu. Zatem owińcie ją taśmą izolacyjną. Zatem koniecznie musicie ją posiadać przy sobie!

Warto pamiętać, aby zawsze mieć przy sobie odpowiednie narzędzia, dzięki którym poradzicie sobie z drobnymi usterkami. Tutaj przydadzą się Wam centrownica oraz klucze imbusowe. Ich zaletą jest też bardzo niska cena. Zatem warto!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here