Chleb na odchudzanie

W naszej zachodniej kulturze pieczywo jest jednym z podstawowych składników diety i wielu z nas nie wyobraża sobie śniadania czy kolacji bez smacznej bułki czy świeżego chleba. Przechodząc na dietę, wcale nie trzeba rezygnować z jedzenia chleba, można natomiast zmienić jego rodzaj. Produkty pełnoziarniste, wbrew pozorom, powinny znaleźć się na liście produktów spożywanych podczas diety odchudzającej. Na rynku mamy dostępne kilka rodzajów chleba, z których każdy ma inne właściwości smakowe i zdrowotne, więc to według nich powinniśmy zdecydować, jaki chleb na odchudzanie będzie dla nas najlepszy. Wśród rodzajów pieczywa znajdziemy chleby pszenne, chleby razowe, pieczywo chrupkie oraz różnego rodzaju wypieki z owocami lub warzywami.
Pomysł, by podczas odchudzania nie jeść chleba, jest nietrafiony, gdyż pieczywo jest dla naszego organizmu cenne – kwestia tkwi w tym, by wybrać odpowiedni jego rodzaj. Dzięki chlebowi po pierwsze zaspokajamy poczucie głodu, ale również wspomagamy trawienie, pamięć i sprawność umysłową. Dodatkowo całkowite, nagłe wyeliminowanie chleba z naszej diety może wpłynąć negatywnie na naszą kondycję psychiczną, gdyż raptownie zabraniamy sobie produktu, do którego byliśmy przyzwyczajeni. Przechodzenie na zdrowy tryb życia powinno przybrać postać małych kroków – w przeciwnym razie szybko się zniechęcimy i powrócimy do wcześniejszych nawyków, gdy z dnia na dzień całkowicie zmienimy jadłospis.
Najzdrowszym rodzajem pieczywa jest pieczywo ciemne, jednak jednocześnie ciężkostrawne. Szybko powoduje uczucie sytości, a w jego składzie znajdują się błonnik, polifenole, lignany i kwas fitynowy. Jego spożywanie przeciwdziała również rozwojowi nowotworów jelita grubego.
Pieczywo chrupkie posiada niewiele kalorii, ale jest niezbyt sycące. W składzie ma co prawda ziarna i otręby, ale również spulchniacze. Z kolei jasne pieczywo nie zawiera tak wiele składników odżywczych w porównaniu do pieczywa ciemnego. Z tego powodu powinno się wybrać raczej pieczywo razowe, upewniając się w sklepie, że w składzie nie ma zbyt wielu ulepszaczy.
Ciemne pieczywo żytnie ma dużą wartość odżywczą. Zawarte są w nim węglowodany, białka, aminokwasy, lipidy, woda, substancje mineralne oraz witaminy. Jest dobrym wyborem na diecie, gdyż syci na dłużej, dzięki czemu później odczuwa się głód. Dzięki temu można uniknąć podjadania między posiłkami. Taki chleb również ma pozytywny wpływ na nasz żołądek i jelita – poprawia trawienie i zapobiega zaparciom. Spożywając codziennie chleb żytni, można obniżyć poziom złego cholesterolu i ograniczyć ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Chleb żytni ma również wpływ na zapobieganie chorób nowotworowych okrężnicy, sutka czy jelita grubego, na walkę z cukrzycą i na wzmacnianie odporności – sprzyja rozwojowi korzystnych bakterii w jelitach. Jednakże nadmiar spożycia pieczywa żytniego może u osób o wrażliwym organizmie i układzie pokarmowym spowodować wzdęcia, należy więc spożywać go z umiarem. Również osoby cierpiące na choroby wątroby i woreczka żółciowego powinny unikać jego spożywania. Dla osób żyjących w ciągłym stresie kobiet w ciąży i matek karmiących chleb żytni jest wskazany ze względu na zwiększoną ilość witamin z grupy B.
Chleb pszenny, chociaż lekkostrawny, ma wysoki indeks glikemiczny, więc szybko podnosi cukier i w nadmiarze może tuczyć, więc osoby cierpiące na otyłość, zaparcia i cukrzycę nie powinny go spożywać. Jest jednak polecany dla rekonwalescentów i tych, którzy mają kłopoty z przewodem pokarmowym, nadkwasotą, wrzodami, chorobami wątroby i woreczka żółciowego. Pomocny jest również przy biegunkach.
Ciekawym wyborem jest reż chleb pełnoziarnisty – w składzie ma otręby, ziarna i nasiona, a oprócz tego witaminy z grupy B, witaminę E, dużo żelaza, magnezu, miedzi i cynku. Przyśpiesza metabolizm i pomaga w odchudzaniu, zmniejsza ryzyko raka jelita grubego. Ze względu na wysoką zawartość białka i potasu powinny go unikać osoby z niewydolnością nerek, a wysoka zawartość błonnika może wywołać wzdęcia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here